Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Tradycje literackie w Brzegu są niezwykle długie i znamienite. Miasto w swojej historii i obecnie szczycić się może wieloma twórcami, którzy szanowani byli i są zarówno lokalnie – w Brzegu jak i w kraju i za granicą.

XXVII edycja Najazdu Poetów na brzeski Zamek odbyła się w piątek 25.11.2016. Impreza zainaugurowana została o godzinie 11:00 – Zamkowym Turniejem Poetyckim, w którym na słowa i rymy rywalizowała młodzież szkolna. W tej części spotkania odbyło się także Wręczenie Nagród Marszałka Województwa Opolskiego.

Tego dnia – o godzinie 17:00 – odbył się także specjalnie przygotowywany koncert, pn. „Bliżej gwiazd i bliżej ludzi”, w trakcie którego zaprezentowano wiersze gości najazdu, piosenki Marii Ruszeckiej, Małgorzaty Pasznickiej i Mariusza Buczka. Koncert poprowadził Janusz Ireneusz Wójcik. W ramach koncertu przeprowadzono także wręczenie nagród „Mickiewicz-Puszkin”. Po południu otwarta została także wystawa prac malarstwa dr Beaty Wiewiórki oraz dr Edwarda Szczapowa. Słowo o artystach wygłosiła Agnieszka Kania.

Brzeski Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich poprzedzony został Międzynarodowym Forum Literackim, które odbył się w Opolu 24.11.2016. Program forum był niezwykle bogaty. Inauguracja odbyła się w Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego o godzinie 10:00. Tego dnia przeprowadzono wykłady, prezentację twórczości literackiej zaproszonych gości, opolskich licealistów a także – w trakcie Maratonu Poetyckiego (start o 17:00) – literatów z Białorusi, Czech, Litwy, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Węgier i Polski.

Organizatorami Międzynarodowego Forum Literackiego i Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu byli: Opolski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E.Smołki w Opolu, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Śląska Opolskiego, Uniwersytet Opolski, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Opolu, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz Hotel DeSilva Premium w Opolu. Impreza jako zadanie publiczne współfinansowana była ze środków Województwa Opolskiego.

Imprezę honorowymi patronatami objęli: Wojewoda Opolski Adrian Czubak, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski, Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Józef Bryll, Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Marek Masnyk, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.