Multimedialna prezentacja Rosji dla studentów zagranicznych Uniwersytetu Opolskiego

Liczba zagranicznych studentów na uczelniach Śląska Opolskiego rośnie z roku na rok, które stają się miejscem spotkań i prezentacji różnych kultur, wyznań, języków i narodowości.

W dniu 15 kwietnia 2019 roku na Uniwersytecie Opolskim odbył się „Wieczór kultury rosyjskiej” dla ułatwienia odbioru przez dominującą ilość studentów z wielu krajów posługiwano się językiem angielskim. Pomysłodawcami i moderatorami byli studenci wydziału ekonomicznego i filologicznego UO: Elizaveta Borovenskaya z Biełgorodu, Iskander Mindiiarov z Ufy i Maksim Ivanov z Nowgorodu Wielkiego. Spotkanie to było dla nich świetną okazją do przedstawienia swoim kolegom i koleżankom z różnych krajów świata wielu ciekawych regionów Rosji, jej języka, muzyki, kultury i zwyczajów od folkloru do kosmosu. Liza, Iskander i Maks opowiedzieli uczestnikom spotkania o swoich miastach, zaprezentowali tradycyjne rosyjskie tańce oraz przygotowali specjały kuchni, m.in. sałatkę olivye, kaszę z warzywami, bliny i wiele innych smacznych potraw.

Dla zainteresowanych zorganizowano wystawę gadżetów kultury rosyjskiej aby można było wykonać sobie okolicznościowe zdjęcie. Uczestnicy spotkania w wypełnionej sali Klubu Skrzat Uniwersytetu Opolskiego nie szczędzili braw dla wykonawców programu, zwłaszcza gry na instrumentach, tańców, a zaśpiewanie przez całą salę „Katiuszy” zainicjowanej przez studenta z Hiszpanii Hose Joe było wspaniałym akcentem integracyjnym.

Imprezę zorganizowano przy wsparciu Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, Działu Badań Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Opolskiego i Koła Naukowego Kultury Rosyjskiej. W spotkaniu uczestniczyli Eugeniusz Brudkiewicz Prezes Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego SWP-W, dr Irena Danecka Wiceprezes Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego SWP-W i Daria Ogon członek Prezydium Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego SWP-W.

Autorzy zdjęć: Anna Barcikowska, Anatoliy Hryshchuk, Paulina Panic