Międzyszkolny Poranek Muzyczny w Katowicach

To była kolejna wspólna impreza kulturalna zorganizowana przez Śląski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód i Klub Rusycysty oraz młodzież VIII Liceum w Katowicach.

25 kwietnia w VIII liceum w Katowicach odbył się Międzyszkolny Poranek Muzyczny „Śpiewamy piosenki rosyjskich bardów”. Gośćmi specjalnymi tej wyjątkowej imprezy, a także jurorami konkursu, byli przedstawiciele koła naukowego Wydziału Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego „Rosyjska ruletka”: Bartłomiej Kopczacki, Szymon Bryzek i Jakub Saniternik, którzy brawurowo wykonali znane utwory muzyczne z repertuaru rosyjskich bardów.

Do konkursu wokalnego przystąpili uczniowie naszej szkoły oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Rudzie Śląskiej, X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Paderewskiego w Katowicach i Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu. Uczniowie zaprezentowali ciekawe interpretacje piosenek Bułata Okudżawy, Wołodii Wysockiego, i innych twórców.

Zwyciężyła Natalia Kuban z X Liceum Ogólnokształcącego.

Drugie miejsce zajęła Małgorzata Halaba z tej samej szkoły. Trzecie miejsc zajęły ex aequo Magdalena Jarczyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Rudzie Śląskiej oraz Zofia Anton z X Liceum w Katowicach.

Jury przyznało również dwa wyróżnienia: duetowi Julia Brzuszkiewicz i i Kamil Kotas z liceum w Bieruniu i Wiktorii Rytkowskiej z VIII Liceum.

Organizatorzy przygotowali ciekawe prezentacje o życiu i twórczości rosyjskich bardów. Była to kolejna udana imprez zorganizowana w VIII LO propagująca rosyjską kulturę.

Projekt wpierał Śląski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód, który ufundował nagrody dla uczestników konkursu.