Walne Zebranie Sprawozdawczo -Wyborcze Delegatów Podlaskiego Wojewódzkiego Oddziału SWP-W

30 maja 2026 odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo -Wyborcze Delegatów Podlaskiego Wojewódzkiego Oddziału w Białymstoku. Zgodnie ze statutem stowarzyszenia, jeżeli ilość członków w Oddziale przekracza 50 osób może odbyć się Walne Zebranie Delegatów.  Liczba delegatów, którzy zostali wybrani (wg parytetu jeden delegat reprezentuje pięciu członków) – dwanaście osób. Na zebraniu obecny był Józef Bryll prezes Stowarzyszenia. Prezes Oddziału Witalis Kuryłowicz przedstawił sprawozdanie z działalności ustępującego Zarządu za okres 2021 -2026 oraz propozycje głównych kierunków działania na lata 2026 -2031.Podziękował członkom ustępującego Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej za aktywną współpracę w mijającej kadencji. W części proceduralnej Zebrania zostały podjęte stosowne uchwały, wybrany nowy Zarząd, Komisja Rewizyjna oraz trzech delegatów na XXII Krajowy Kongres, który odbędzie się 2026.11.04 w Warszawie.

Prezes  Stowarzyszenia Józef Bryll w swoim wystąpieniu ocenił pracę Podlaskiego Oddziału oraz przedstawił kierunki działania Stowarzyszenia na najbliższe lata. Podziękował ustępującym władzom Oddziału za zaangażowanie w pracy i pogratulował osiągnięć w organizacji przedsięwzięć z dziedziny kultury oraz pozyskania na ten cel dużych środków finansowych. Wręczył wyróżnienia w postaci: honorowych dyplomów grawerowanych, medali Mickiewicz – Puszkin oraz dyplomów honorowych SWP-W przyznanych przez Kapitułę osobom wskazanym przez Zarząd Podlaskiego Oddziału. Dyplom honorowy grawerowany SWP-W otrzymali: Łuniewski Stanisław – prezes ASTWA sp. o .o., Mikołuszko Jan –przewodniczący Rady Nadzorczej UNIBEP S.A., Maliborski Mariusz – prezes Nibe BIAWAR sp. z o. o., medale otrzymali: Agnieszka Grajewska, Agnieszka Nazaruk Zdanuczyk, Andrzej Haściłowicz, Aleksander Bożko, Jan Wołosik, Elżbieta Fionik. Dyplomy Honorowe SWP-W otrzymali: Kuligowski Bogdan – prezes FADOM S.A., Pacewicz Walenty – prezes MPO sp. z o. o. , Jakimiec Jan – właściciel JANTECH sp. z o. o., Kondraciuk Jan – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku, Bachurek Stanisław – prezes Banku Spółdzielczego w Brańsku, Bobel Piotr– prezes Banku Spółdzielczego w Bielsku, Burzyński Mirosław  – w-ce prezes ARCHELAN sp. z o. o., Kiryluk Halina, Półjanowicz Jerzy, Żynel Kazimierz. Prezesem na nową kadencję został wybrany Witalis Kuryłowicz, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Jan Wołosik