Animatorzy i twórcy kultury docenieni

Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego dla długoletniej działaczki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Ludmiły Małgorzaty Sobolewskiej

9 października w pięknej scenerii zamku w Mosznej uhonorowano w tym roku laureatów nagród marszałka dla animatorów i twórców kultury. Po raz pierwszy wręczono też nagrody za wydarzenia muzealne roku.

Wicemarszałek Stanisław Rakoczy i Dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Agnieszka Kamińska, którzy wręczali nagrody na uroczystej gali podkreślili, że uhonorowani zostali nie tylko twórcy, ale i społecznicy, działający w różnych dziedzinach życia kulturalnego.

Wśród nagrodzonych znalazła się Ludmiła Małgorzata Sobolewska, nauczycielka z Opola, a jednocześnie malarka, poetka, dziennikarka, organizatorka i koordynatorka licznych  przedsięwzięć kulturalnych. Jest długoletnią aktywną działaczką Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, wnosi aktywny wkład w rozwój współpracy w zakresie kultury z krajami wschodnimi i zachodnimi oraz instytucjami kultury, nauki i oświaty Opolszczyzny i kraju.

Ludmiła Małgorzata Sobolewska od 18 lat jako nauczyciel, we współpracy z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu  organizuje Wojewódzki Konkurs Literacko-Plastyczny dla dzieci i młodzieży „Zwierzaki”. Od 10 lat wchodzi w skład Zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa” Okręg w Opolu. Obecnie pełni funkcję skarbnika. Także od 10 lat piastuje funkcję prezesa Nauczycielskiego Klubu Literackiego działającego przy Zarządzie Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Opolu. Jej szeroka aktywność na polu kultury nie jest związana z obowiązkami zawodowymi, jest bezinteresowna, umotywowana pasją i zaangażowaniem w działanie na rzecz lokalnej społeczności.

Nagroda została przyznana na wniosek Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, z ramienia którego w uroczystej gali wziął udział Prezes Eugeniusz Brudkiewicz, którego także bardzo ucieszył fakt nagrodzenia Ludmiły Małgorzaty Sobolewskiej, której bardzo serdecznie gratulował.

Pani Ludmiła podczas podziękowań, krótko zrelacjonowała pobyt na Międzynarodowym Plenerze Malarskim w Armenii z udziałem artystów z 15 krajów, w tym po raz pierwszy z Opola, z którego powróciła dwa dni wcześniej i na którym oprócz wykonania obrazów na wystawę dała się poznać jako aktywna działaczka środowisk twórczych i Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, a także otrzymała zaproszenie na kolejny plener w przyszłym roku.