Nostalgiczny wyjazd na Kresy Wschodnie

W dniu 7-go lipca 2018 roku 28 osobowa grupa członków oraz sympatyków Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód wyjechała na 10cio dniową nostalgiczną wycieczkę na Ukrainę. Organizatorem wyjazdu był Opolski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, który tradycyjnie od 26 lat organizuje w miesiącach letnich wyjazdy nostalgiczne na Kresy Wschodnie w celu pogłębienia i utrwalenia wiedzy o dziejach i kulturze polskiej i ukraińskiej tego obszaru, a także o codziennym życiu i problemach mieszkańców zwiedzanych rejonów Ukrainy. Grupa wyjechała pod opieką Barbary Biliczak – członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego. Tegoroczny wyjazd obejmował  następującą trasę: Iwano-Frankiwsk (Stanisławów) – Brzeżany – Buczacz – Bukovel – Jaremcze – Chocim – Kamieniec Podolski  – Krzemieniec – Poczajów – Biłka Szlachecka i Królewska – Lwów.

Wycieczka rozpoczęła się przyjazdem uczestników do Iwano-Frankiwska (Stanisławowa). Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach pomordowanych przez hitlerowców polskiej inteligencji (około 250 osób) w Czarnym Lesie w nocy z 14 na 15 sierpnia 1941 roku.

Zwiedzano także zabytki tego miasta – Kościół Rzymskokatolicki z 1703 roku obecnie Muzeum Sztuki Przykarpacia, a także pomnik Adama Mickiewicz oraz Synagogę.

Trzeciego dnia grupa pojechała do Bukovela – ośrodka sportowo-rekreacyjnego gdzie  odbył się przejazd wyciągiem 1127 m n.p.m. w pasmo Gorgany, a później wyjazd do Jaremcza nad wodospad na rzece Prut, gdzie była możliwość zakupu upominków na wielkim bazarze huculskim.

Kolejny dzień uczestnicy spędzili w Brzeżanach i Buczaczu, gdzie zwiedzili zabytki tych miast.

Następnym punktem programu był przejazd do Krzemieńca przez Chocim i Kamieniec Podolski podczas którego zwiedzano okoliczne zamki. W samym Krzemieńcu uczestnicy wyjazdu zwiedzili zabytki tego miasta, m.in. Muzeum Słowackiego oraz górę Bony, a także pojechali do Poczajowa.

Ostatnie dni wycieczki uczestnicy spędzili we Lwowie. Zwiedzano Cmentarz Łyczakowski oraz Orląt Lwowskich, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty. Następnie przejechano na Stare Miasto, gdzie zwiedzano Basztę Prochową, Arsenał, Klasztor Dominikanów, Rynek z Ratuszem – otoczony czterema empirowymi studniami. Następnie Katedrę wraz z piękną renesansową Kaplicą Boimów oraz Katedrę Ormiańską i Kolegiatę Jezuitów.

Ostatniego dnia uczestnicy mieli czas wolny na indywidulany program zwiedzania i spotykania z przyjaciółmi z Ukrainy i działaczami Towarzystwa Kultury Polskiej „Przyjaźń”, a po nim ruszyli w kierunku granicy Polskiej.

Zakończenie wycieczki nastąpiło w godzinach porannych 16-go lipca 2018 roku w Opolu.